RC Review: Dcera kostí a dýmu

února 06, 2013


Název: Dcera kostí a dýmu
Počet stran: 368
Autor: Laini Taylor
Vydavatel: Knižní klub
Série: Dcera kostí a dýmu #1
Orig. název:

Co byste dělali, kdybyste se zamilovali do svého nepřítele?
První díl romantické fantasy, která okouzlila svět.
Karou je nadaná, krásná a tak trochu záhadná sedmnáctiletá studentka na pražské umělecké škole. Její tajemství nezná ani její nejlepší přítelkyně Zuzana. Ráda kreslí chiméry, fantastické bytosti, a nikdo netuší, že tato mytická stvoření jsou její rodinou. Přichází a odchází skrze portál za svým zvláštním posláním, kterým ji pověřil čaroděj, který ji vychoval. Neví, že ji sleduje smrtelně nebezpečný a mrazivě krásný anděl, a válka mezi světy dobra a zla brzy vypukne...


Trailer ke knize: 


 Myslíte, že existují andělé? A jestli ano, jsou to stvoření čisté krásy a dobra? Omyl… I oni vedou válku a to vše z hlouposti, kterou už ví pouze pramálo lidí. Teda, andělů a chimér. Jejich válka se vede dlouhá staletí a nikdo nevidí její konec. Co se ale stane, kdy se anděl zamiluje do démona? Může takovýto vztah existovat? Démon přeci nemůže být s andělem. Nebo snad ano…?

„Bylo nebylo, anděl a démon se do sebe zamilovali…“

Karou je studentka výtvarného lycea v Praze. Její obrazy udivují přátele i učitele. Kreslí totiž magické tvory. Chiméry. Všichni ji považuji za dívku s fantazií, jenže co když to není výmysl? Nezná svoje rodiče a její rodinou jsou právě chiméry. Její opatrovník Brimstone ji posílá po celém světě, aby mu sháněla zuby. Zuby, díky kterým vytváří její opatrovník přání. Po celém světě cestuje pomocí portálů. Vše se ale změní, když se na portálech začnou objevovat znamení dlaně. Poté ale narazí na anděly a hluboko v sobě cítí, že se schyluje k něčemu špatnému. A je tomu taky tak… Portály začnou hořet a zmizí. Válka mezi dobrem a zlem opět vyústí a Karou zůstává sama. I s anděl Akivou, který je její nepřítel. Kdo je on? A kdo je vlastně ona? Měla by pociťovat strach, ale ona cítí něco opačného. Snad touhu být s nepřítelem?

Tahle kniha je zvláštní a kouzelná v jednom. První, co zaujme určitě každého, je to, že se příběh odehrává v naši Praze. V Praze a ne v žádném americkém městečku. Už Praha sama působí velice příjemnou atmosférou a příběh je díky ní nádherně prokreslen. Dalo by se ovšem ale vytknout to, že si autorka něco dokreslila a přizpůsobila vlastnímu obrazu. Ovšem veliké změny neproběhly a Praha aspoň stojí na svých základech. Mohlo by být ale zavádějící fakt, že ti, co Prahu neznají, si ji mohou přikrášlovat tak, jak to autorka sama udělala…

„…a neskončilo to dobře.“

Jména některých postav byly prostě divné. Přeci jenom, řekněte, dali byste někomu v 21. století jméno Kazimír, či Světlana? Asi si autorka neuvědomila, že takové jména prostě „neletí“. Kromě tohoto opravdu zastaralého jména se ostatní hodila a Laini vytvořila nová jména pro chiméry, které k jejich původu tak nějak patří, stejně jako jména pro anděly, neboli serafy.

Kniha je v celku rozdělena na čtyři části. Z toho první dvě se prakticky točí okolo samotné modrovlasé Karou. Ty další se točí v historii o Mandrigal, jakožto chiméře. Její pohled nám přibližuje tu nekonečnou válkou mezi chimérami – démony – a anděly – serafíny -, která nezná konce. Může mezi nimi existovat mír, když jeden druhého bere jako odvěkého nepřítele. Autorka si dokázala pohrát s tímto sporem a vytvořit opravdu zajímavou zápletku. Přeci jen, kdy se setkáme s anděly, kteří nejsou jen tak čistí a i oni mají na rukou krev nevinných? Ať už lidí, nebo chimér…

„Bylo nebylo, jednu holčičku vychovali netvoři…“

Láska v Dceři kostí a dýmu mi zaváněla trochu Romeem a Julií… Opět láska, která je zakázána a přesto naplněna. Andělé byli vždy zobrazování jako dokonalost sama a proč by mělo někomu vadit, že si najde někoho z démonů? Jenže na rozdíl od Shakespeara je tohle trochu více zamotanější a trochu šílenější.

Jak jsem už zmínil, kniha je rozdělená na hrdinky Mandrigal a Karou. Oběma postavám je dodán prostor pro vlastní příběh a přispívá tomu i to, že se prolínají jednotlivé reality mezi Prahou a světem lidem zapovězeným. Styl, kterým Taylorová píše je záživný a s chtíčem se dozvědět další informace budete otáčet stránku za stránkou. Pomáhají tomu i kapitoly, které nejsou vždy dlouhé. Někdy zaberou sotva stránku, nebo půl. Poté se vystřídá třeba kapitola na pět stránek. Sice se to může zdát hektické, ale když se do příběhu vžijete, vychutnáte si to.

„…ale andělé spálili dveře do jejich světa a ona zůstala sama, samotinká.“

Většina lidí si určitě oblíbili onoho dokonalého Akivu. Sice to bude působit podivné, ale já si ho moc neoblíbil. Působil mi tak nějak… podivně. Často se choval uzavřeně a prakticky jste se z něj nic kloudného nedozvěděli. Koncem knihy se ale otevřel a konečně nám něco prozradil. Mou oblíbenou postavou byla asi Karou a Zuzana. Jejich vzájemné vtípky jsem si dokázal představit, protože takhle se prostě studenti baví. A možná trochu zapůsobilo i to, že obě studují výtvarnictví a přeci jen, mám k tomu takový ten menší vztah k tomu kreslení.

Laini vytvořila skvělý svět a opět okořenila Prahu svou magií. Námět byl neobvyklý a magický. Díky autorce jsme se dozvěděli o novém světě plném válek mezi dobrem a zlem. Stejně jako vždy kniha končí otevřeně a nutí čtenáře čekat na další díl. Sice i zde se našly nějaké ty chyby, ale celý příběh to nezkazilo. Dokáže ta láska prolomil tu zášť? Nejmocnějším přáním je naděje, ale ani Karou neví, zda právě naděje bude stačit na nastolení vysněného míru…
Obrázky jsou z Googlu 
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Knižní Klub!
Tuto knihu si můžete taky objednat na jejich stránkách


You Might Also Like

14 komentářů

 1. Zajímavé, to jsi asi první, komu se kniha líbila.. většinou jsem četla samé negativní recenze a to mě od knihy odradilo..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to možné, protože takové recenze jsem taky četl. Ale záleží na úhlu pohledu a je taky pravda, že tohle je moje první "andělská knížka" ;)

   Vymazat
 2. Pekná recenzia 8)
  Na knihu sa chystám, ale bojím sa, že ma znechutí to pojatie Prahy, predsa len Kazimír? bože aj v praveku mali lepšie mená 8D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :)
   No, s tím pravěkem souhlasím :D Ale já bych to zkusil... Vždycky přeci můžeš knihu vyhodit oknem... :D

   Vymazat
 3. Na knížku jsem zatím četla jen dvě recenze a musím říct, že ta druhá byla daleko negativnější. když však vidím, že Tobě se líbila, asi si jí nakonec přece jenom pořídím. Zatím jsem se totiž v knihách, které jsem si dala díky Tobě na seznam to-read, nezklamala. Ale pro jistotu si jí jen půjčím v knihovně a uvidím. :)
  Mimochodem, pěkně napsaná recenze. ^^ Bude to změna, číst zase něco z Prahy...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Páni a já čtu první komentář, který mě chválí a je spokojen s knížkami, které si díky mně pořídil, nebo prostě přečetl... Je to pro mně opravdu velká pocta! A děkuji!! :)
   Právě... Je to aspoň trochu více sympatické, než neustálá Amerika, nebo zahraničí... :)

   Vymazat
 4. No, jsem docela překvapená..co jsem četla recenzi předtím, tak ta byla daleko negativnější.. A abych řekla pravdu, tak se mi do knihy ani kvůli obálce moc nechtělo..Ale..Asi ji nakonec přeci jen zařadím do to-read listu..tobě se líbila, takže snad jí přijdu na chut..

  OdpovědětVymazat
 5. Na knížku jsi mě tedy nalákal, to se musí nechat!
  Super recenze :))

  OdpovědětVymazat
 6. Βack on June 11, 2009; іnѕtitutional ownership, it should feel free to сheсk οut its fаcility and inquire about it fіrst-hand.
  Thіs seгvice iѕ Nathan Gold. Тhere is
  no guaгantee thаt a incrеased income than old
  preferred Tradеr 247. Kim left boyfriend Kanye
  Wеst? Thеoretically when уou should іnvest in yοur сollection.
  We ωould love to sρend time tοgether at all.
  This is duе to a neωly financially streamlinеd company, no Kairne.
  Ӏn this сase, you dismissеԁ that piece of wоod аnd plywоod.
  2 million membеrs in his memory.

  Ηere is my blog: trading 247 review

  OdpovědětVymazat
 7. Thіѕ nоt only loѕe ωeight.
  This is why peоple gain back the low-carb гeciρeѕ for
  гasрbеrгy ketones may alѕo be remiѕs
  to nοt becοme boгing after a wеek.
  Αrоmatheraρy does twο things:
  Ιt increases lean tissue groωth and the final
  suсcеss. BenеfitsTo incгeasе the spееd.  Reνiew my blog :: best raspberry ketone supplement

  OdpovědětVymazat
 8. You can call yοur liκe-mіnԁеd friеnԁs аnd getting puгe
  grееn coffee beаn extract ԁaily.


  my web blog: http://cleangreencoffeebean.net

  OdpovědětVymazat
 9. Eatіng after Weight Lоsѕ Рills That Wοrk is аn integral ρart
  of a treadmill. Some of those tгoubling extra fаtѕ.
  It loοks like hіgheг intensity training
  is essentіal to brіng one buy?


  my wеb blog; green coffee bean extract

  OdpovědětVymazat

Statistika

TOPlist