Review: Alchymista

září 29, 2012


Název: Alchymista
Počet stran: 400
Autor: Michael Scott
Vydavatel: Knižní Klub
Série: Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela #1
Orig. název: The Alchemyst

Josh a Sophie jsou obyčejná dvojčata, která si chtějí během prázdnin vydělat na první auto. Josh si najde práci v malém knihkupectví u manželů Flemingových a jeho sestra v kavárně naproti přes ulici. Jednoho dne se jim změní celý život, když se v ulici objeví podivné auto s ještě podivnější posádkou. Jsou svědky kouzelnického souboje o starodávnou knihu kouzel, která má nevídanou moc. Obsahuje totiž všelijaké návody a postupy popisující mimo jiné výrobu zlata z běžných kovů nebo elixír mládí. Není divu, že po ní touží chamtivý Dr. Dee, který se spojil se starší nesmrtelnou rasou, jež zemi vládla dávno před příchodem lidí. Dr. Dere zaútočí na Nicka Fleminga, který ale není jen ledajakým obchodníkem, ale především strážce tajemství knihy kouzel a také alchymista v jedné osobě. Dvojčata se mu popočátečním šoku snaží pomoci ubránit knihu ale nakonec marně. Dee si odnáší nejen pro co přišel, ale také unáší alchymistovu ženu Perenelu. Naštěstí Josh v boji vytrhne z knihy nejdůležitější část pro rituál, který by umožnil návrat nesmrtelných na zemi a tím uvrhl lidstvo do jejich otroctví ne-li hůře. Dvojčata se tak dostávají do nebezpečí, protože Dee bude chtít získat i zbylé stránky a on nenechává svědky. Nicolas Flamel, což je Nickovo pravé jméno, proslulý alchymista, který se narodil před více než sedmisty lety odvádí sourozence do domnělého bezpečí v království bohyně Hekate. Na cestě se k nim připojí starověká válečnice, která sice patří k upíří rase, ale prokáže naprosto svoji loajalitu. V Hekatině říši se dvojčata dovídají, že jim Nick neřekl úplnou pravdu. Existuje věštba, která mluví o velkém boji mezi dobrem a zlem o stávající uspořádaní světa, do kterého se zapojí dvojčata, slunce a měsíc, která jedno jsou a boj rozhodnou. Náhodou má Josh čistě zlatou auru a Sophie čistě stříbrnou. Nick přesvědčí sourozence, aby nechali Hekate, bohyni tří tváří, probudit jejich magickou sílu, protože čím dál víc věcí nasvědčuje tomu, že oni jsou dvojčata z proroctví. Bohužel Dee už to ví také a ve spojení s dalšími dvěma nesmrtelnými napadne Hekatinu říši, a tak Hekate stihne probudit pouze Sophiiny schopnosti. Josh si připadá méněcenný a hlavně zrazený, protože Nickovou vinou ztrácí nejbližšího člověka ve svém životě. Sophie totiž není tím čím bývala, protože probuzení způsobilo, že se mnohonásobně zvýšila její schopnost vnímat věci z okolí, což se neumí vypnout. Naneštěstí není čas, aby ji to Hekate naučila, jelikož její království je zničeno a propadá se zpátky do nicoty, ze které vzešlo. Pod alchymistovým vedením utíkají na jih k čarodějnici, která ovládá jeden z nejdůležitějších živlů-vzduch. Shodou okolností je to i babička starověké upíří válečnice, která naučí Sophii vše, co umí a nakonec jim pomůže utéct prostřednictvím kouzelných zrcadel, jelikož i zde je dostihne Dee se svojí armádou mrtvých. (
P.S.: Tohle je oficiální anotace)


Nikolas Flamel… Bájná postava v historii, která podle pověstí nalezla návod na elixír mládí. Jenže po jeho smrti byla hrobka prázdná. Je pravda, že žije? Možná, že se prochází kolem nás a vůbec si toho nejsme vědomi…
Příběh se odehrává na více místech, které se s každou knihou mění. Právě v prvním díle: Alchymista, se bude příběh odehrávat v San Franciscu. Už svým názvem kniha dokáže zaujmout. To ještě ale nevíte, co si pro Vás autor připravil…
Sourozenci: Josh a Sofii prožívají svůj život stejně, jako každý teenager. Dokud se Josh dozví o tom, že je jeho zaměstnavatel v knihkupectví osoba, která by měla být více jak 7 století mrtvá. Joshovi se ale podaří při přepadení Johnem Dee vyrvat poslední stránky, které obsahuji na dokončení rituálu, aby se na svět dostali Temní pánové. K tomu všemu se nějak připlete Sofii a Flamelova manželka: Perenela. To vše se smísí dohromady a máme skvělý a akční příběh!
Kromě akce se zde také dočkáme napětí a velice zamotané zápletky. Josh a Sofie jsou dvojčata. Dvojčata, o kterých mluví pradávná věštba mága Abraháma (rozhodně tohoto človíčka znáte). Byl to právě on, kdo je nejvíce zahalen tajemstvím a i když žil na Danu Talis, dokázal vidět budoucnost přesně, jak následovala. On byl ten, kdo předpověděl vše, co se stalo a co se stane. On je autorem kodexu s věštbou.

„Exkalibr lehce pronikl do dřeva a Dee ho zarazil hluboko až po jílec meče.“ – str. 267

Nikolas a jeho choť dovedou dvojčata k Hekaté. Ženě tři tváří, kterou jsem si hned oblíbil. V průběhu dne se mění. Ráno je z ní mladá dívenka, odpoledne je z ní dospělá žena a večer je starou babičkou. Vše se ale rozvine jinak, než si Nikolas představoval a vše nabere opět rychlé obrátky.
Ze začátku se může zdát, že se jedná o klasickou fantasy. Dvě děti se dozví, že jsou vyvolené, aby svět zachránily. Naučí se ovládat magii a jednou ranou zabijí úhlavního nepřítele. Toto dílo takové ale není. Nikdy nevíte, co se může stát a kdo se ke komu připojí. Hlavní hrdinové přecházejí na stranu zla, zlí na stranu dobra a vše se začne pomalu zamotávat a stávat důležitějším. Může se vám zdát, že je příběh akční pořád a stále se tam něco děje a vy nemůžete vydechnout. Vše je pěkně promyšlené a akce se střída s poklidnými částmi. Bohužel i v této knize se občas najde nějaká ta slabší nebo nudnější část. V jaké knize se takovéto části ale neobjeví, že?
Nejen, že autor vymyslel příběh o dvojčatech, která jsou vyvolená k tomu, aby se naučila ovládat živly a zachránit svět, ale také do příběhu zasadil něco, co mám v oblibě a myslím, že nejsem jediný. Do děje totiž zasadil jak historické postavy, tak události, bohy, nebo jiné osoby z mytologie, pověstí… Právě těmto postavám přisuzuje např.: Velký požár v Londýně, za který mohl John Dee při chytání Nikolase. Tyto historické postavy se do příběhu náramně hodí a nedokáži si představit, kdyby v knize měli vystupovat jiné postavy. Bez nich by kniha určité ztratila jakýsi šmrc, bez kterého by to trochu drhlo.   
Abych to mohl shrnout, polovina knihy se točí o zjišťování, kdo dvojčata vlastně jsou. Co dokážou a zda mají vůbec Nikolasovi a jeho choti věřit. Druhá polovina se chytá toho, aby se dvojčata naučila ovládat jednotlivé elementy rychleji, než John Dee najde Joshe, sebere mu stránky kodexu a na svět přivede Starodávné bytosti, které se snaží obnovit svou moc.   
Styl, kterým autor píše se mi velice zamlouvá. Děj je promyšlen již od okamžiku, kdy se s dvojčaty setkáme až po otevřený konec, který bude končit velice. Autor si vše promyslel a nenechal jediné volné místo, kterého bychom se mohli chytit a předvídat, co se bude dít dále. Dialogy nejsou přeplácané a při akcích se autor vžije do situace a vše popisuje, jako kdyby sám v určitých okamžicích byl.
Jestli váháte a chcete si přečíst něco ještě neokopírovaného stylu Pán prstenu, sáhněte pouze a jedině po Alchymistovi. Čeká na Vás něco zcela nového a pěkného, co se stane po pár kapitolách pro Vás stane závislé a vy si budete muset přečíst další knihy.You Might Also Like

0 komentářů

Statistika

TOPlist