The Opposites Book | TAG

května 31, 2014

Už na blogu She is a bookaholic jste mohli vidět jeden z TAGů, který jsem se nakonec rozhodl na blogu zveřejnit i já. Vím, že poslední dobou jsou TAGy skoro na každém kroku, ale stejně tak jsou i oblíbené a vím, že mnozí z vás mají takovéto články docela rádi. Jak jsem již říkal, The Opposites Book TAGu jsem si všiml u Terry na blogu a hned, jak jsem si celý článek přečetl, jsem si řekl, že by bylo docela vhodné nějaký takový článek napsat - přeci jen, je to už pár měsíců, co se na blogu naposledy něco takového objevilo, že? Princip tohoto TAGu je naprosto jednoduchý: v tomto článku se bude nacházet dvacet fotek knih, které si jsou protějškem ať už tloušťkou, obálkou, či pouze příběhem. Jednoduché, ale přesto geniální, nemyslíte? ;) Takže nechme zbytečných řečí a pojďme se na to podívat!

1. První a poslední koupená kniha

Ještě dodnes si pamatuji, jak jsem v knihkupectví vyhlížel první díly Narnie. V tehdejší době tahle série strašně letěla a dodnes si ještě pamatuji, jak jsem si střádal penízky na to, abych si mohl tuhle knihu koupit. Dodnes nevím, jak sérii správně poskládat, protože jsem někde viděl rovnou několik způsobů, jak tuhle sérii řadit, aniž by jste přeskočili nějakou tu knihu... No a nejnovější koupenou knihou pro tuhle chvíli je Město padlých andělů, které jsem ukořistil v Praze. :)

2. Levná a drahá kniha

Správný čtenář by měl umět nakupovat ve slevách - o tom nelze jinak diskutovat. Knihy většinou objednávám na Knihcentrum.cz, kde jsou knihy levnější, než v kamenných knihkupectvích, takže dá se říci, že každá kniha stojí méně, ale pokud bych měl vybrat opravdu nejlevnější knihu, byl by to Spravedlivý hněv, který jsem získal na Světě knihy 2014 za dvacet korun. No a nejdražší kniha je bezpodmínečně Tetovaný, což je poměrně škoda, protože kniha je velice kvalitní a ty nekřesťanské ceny jsou hrozné. Holt, za dobrou fantasy se musí platit. Doslova. 

3. Kniha s hlavní hrdinkou dívkou a kniha s klukem 

Jako dívčí hrdinku jsem si vybral nekromantku Sabriel ze stejnojmenné knihy a Aarona z Padlých andělů. 

4. Pomalu a rychle přečtená kniha

Nedokážu přijít na to, proč bych měl zvolit za pomalu přečtenou knihu Eragona, ale čtení všech knih mi trvá většinou stejnou dobu a dodnes vím, že Eragona jsem četl o několik dní více, než je u mně zvykem. Není to o tom, že by se mi příběh nelíbil, ale bylo to asi moc informací najednou. Nejrychleji přečtenou je čirou náhodou taktéž kniha od Fragmentu a to Vražedná pomsta, u které si pamatuji, že jsem ji přečetl za méně než dva dny. Podle mě nejlepší díl trilogie! :)

5. Kniha s ošklivou a krásnou obálkou

Rozhodovat o tom, která obálka je krásná a která ošklivá, nepatří mezi mé oblíbené činnosti. Zatímco si o některých obálkách myslím, že jsou přeplácané, ostatní nad nimi žasnou a obráceně. A stejně jako mnozí z nás, i já občas vybírám knihy podle obálek. Sám si myslím, že jednu z hodně povedených obálek má třeba Sto tisíc království. Nejméně oblíbenou obálkou je asi ta u čtvrté knihy Hraničářova učně: Nositelé dubového listu. Sám nevím proč, ale celá obálka se mi zdá jakási... divná. 

6. Mezinárodní a národní kniha

Mezinárodních knih mám doma více, než by se dalo čekat, takže volba byla čistě jen na mně a zvolit jsem si mohl takřka cokoli. Pohled mi samozřejmě padl na jeden z dílů mé oblíbené série Meč pravdy: Víra poražených. Českých knih mám doma dohromady sedm a z nich jsem vybral druhý díl Erilianu: Kouzla na obzoru.

7. Tenká a tlustá kniha

Doma mám pár pěkně tlustých knih, protože něco takového je pro každou knihovničku základ! Mou nejtlustší knihou je (zatím!) Prázdné místo od světoznámé autorky J. K. Rowling. Na začátku jsem myslel, že se mi kniha líbit nebude, avšak během čtení jsem změnil názor a teď jsem rád, že jsem si tento příběh přečetl. :) A tou nejtenčí jsou sice Hladová přání od české autorky Terky Matouškové. Ovšem, co kniha pozbývá na tloušťce, nabývá na kvalitě, takže obsahově jsou obě knihy z určitého úhlu pohledu na stejné  úrovni.  

8. Příliš akční a příliš romantická 

Abych se přiznal, doma moc romantických knížek nemám, protože takové knihy nejsou zrovna mé oblíbené. V mnoha fantasy je sice milostná zápletka, avšak to je většinou jakési vyplnění volného prostoru a po zbytek knihy se na něco takového nebere ohled. Z toho, co mám doma, je pro mě asi nejvíce romantická kniha Hvězdy nám nepřály - které jsou romantické, ale taky strašně smutné. Příliš akčních knih je hodně a abych se neopakoval, zvolil jsem Město ze skla, které doteď považuji za nejlepší díl celé původní trilogie. 

9. Literatura faktu a fikce  

Jako fikci by se mohla považovat takřka celá má knihovnička, protože fantasy a sci-fi knihy se většinou odehrávají v naprosto jiném světě, než je ten náš, takže jsem se po dlouhém přemítání rozhodl zvolit jako fikci Elsewhere, mou první anglickou knížku, která vypráví příběh o dívce, která zemře a ocitá se Jinde, kde plyne čas pozpátku, než se z ní stane dítě a opět se v našem světě narodí. Je to opravdu skvělá kniha a pokud jste zatím nečetli, tak vřele doporučuji! :) Ovšem, najít nějakou literaturu faktu bylo dost obtížné, ale nakonec jsem našel knihu o Moravskoslezském kraji, o které ani nevím, že ji máme doma.

10. Kniha co rozesmutní a rozveselí 

Tady to byla asi více než jasná volba. Když jsem si přečetl název desátého bodu TAGu, hned jsem si vzpomněl na Hvězdy nám nepřály - nejen kvůli tomu, že doma nemám moc smutných knížek, ale tady je to sázka na jistotu. A nejvtipnější kniha? Tou je samozřejmě nějaký příběh od Riordana. Co třeba Neptunův syn? ;)

You Might Also Like

0 komentářů

Statistika

TOPlist